W numerze:
– Tworzenie reggae jest jak jedzenie czy picie wody. Dla mnie to przewodnik przez życie. Ludzie odbierają to często jako rozrywkę, ale tak nie jest – opowiada Gentleman w jedynym wywiadzie, jaki udzielił w czasie letniej wizyty w Polsce.
– Na początku przebieraliśmy się za kaznodziejów, był też urzędnik, polityk, zakładaliśmy wysokie czapki i fraki, sam często przebierałem się za więźnia. Chodziło o przestawienie różnych postaci systemu – rzeczy, które budziły nasz strach przez długi czas w Anglii – opowiada David Hinds ze Steel Pulse, od którego dowiecie się także, dlaczego grupa podała do sądu nowojorskie taksówki.
– Kiedy w wieku 14 lat zostałem zraniony w strzelaninie myślałem tylko o zemście. To była klasyczna zemsta w wyniku spokojnych medytacji. Po tym postrzeleniu mnie nadszedł czas polowania i zabijania – życie Bounty Killera to nie przelewki. Od nas dowiecie się o jego odwiecznym konflikcie z Beenie Manem i dlaczego musiał wykonywać prace społeczne.
– Trio Chuj to była jedna części Antikonsjuma, bo Antikonsjum był taka strasznie luźna federacja. Trio Chuj pojawiło się wewnątrz Antikonsjuma, to był taki zespół jak samo nazwa wskazuje – trio i żeby było najśmieszniej są nagrania z sesji Antikonsjuma. Był też Pikantny Proboszcz, Ela i Wagony, tych formacji było wiele – Pablopavo opowiada o formacjach, w których grywał i gra oraz o swojej miłości do Warszawy i kocie, który wabi się Legia.
– Byliśmy załogą, spotykaliśmy się codziennie, graliśmy próby po kilkanaście godzin, całe nasze życie to było granie. To był taki niesamowity czas, kiedy muzyka była azylem – o Izraelu i nowej odsłonie – Magnetosferze opowiadają Maleo i Robert Brylewski.
– Mieszkam blisko Mad Professora, ale uważam, że nie można wypuszczać zbyt wielu rzeczy, Sizzla wydaje 10 albumów rocznie. Który kupić? – zwierza się Earl 16, który wreszcie, po kilku próbach, dotarł do Polski.
Poza tym:
– drugi w historii polskiego reggae plebiscyt na najlepszych w 2006 roku z kilkudziesięcioma nagrodami
– Man Soul Jah, czyli o wojowniku z Afryki
– Jah Division, czyli o rosyjskim reggae
– rozmowa z Daddy Freddy
– wywiad ze zwycięzcami konkursu w Ostródzie – Majestic
– początek dwóch nowych cykli – Punky Reggae Party oraz Historia Polskiego Reggae autorstwa wokalisty Gedeona Jerubbaala, Symeona Ruty
– wywiad z Arturem Szumlasem, grafikiem znanym choćby ze współpracy z Habakukiem
– wspomnienia po Ryszardzie Sarbaku i Josephie Hillu
– wywiad z dubowymi szaleńcami z francuskiego Brain Damage
– oraz stałe cykle – Listy z Jamajki, słownik patois, pojęcia ważne dla Rasta, Bushowanie, sto recenzji świeżutkich płyt
Do tego oczywiście płyta. Tym razem to „Reggae z szuflady”, czyli utwory, które zostały nagrane bardzo dawno lub całkiem dawno temu, a nie ukazały się nigdzie. Będziecie mogli posłuchać ich pierwsi.
…oraz kolorowy plakat będący sentencja wakacyjnych wojaży festiwalowych!